ΚοινότηταΤο Forum μας

Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: ΑΠΟΡΙΕΣ ....

ΑΠΟΡΙΕΣ .... 14 Χρόνια 1 Μήνας πριν #3629

  • delan
  • Το Άβαταρ του/της delan

Όπως γνωρίζεται οι περισσότεροι τελειώνω με την ανακατασκευή του smash 7ης σειράς.... Τώρα λοιπόν στα τελειώματα , μου γεννήθηκαν κάποιες απορίες ως προς την λειτουργία του αυτοκινήτου καθώς οι εμπειρίες που είχα απο παλιά φαίνεται έχουν σβήσει απο την μνήμη μου.....
α. Κατά την πορεία του αυτοκινήτου έχω την αίσθηση ότι δεν σταματάει όταν πατάω το φρένο. ¨εχω έντονο αίσθημα ανασφάλειας που δεν ξέρω αν οφείλεται στο ότι έχω καλομάθει στο σερβο.... Παλιά όταν οδηγούσα Α112 θυμάμαι ότι το ήλεγχα απολύτως και σταματούσα όπως και όταν ήθελα χωρίς καμία ανασφάλεια.....
β. Ο μοχλός ταχυτήτων , παρ΄όλο ότι έχουν αλαχθεί όλες οι συνδέσεις και τα πλαστικά απο κάτω , κουνιέται λες και είναι ξερχαβαλωμένος οι δε ταχύτητες για να μπούν .... πρέπει λίγο να ψαχτώ.... Η ασάφεια σε όλο της το μεγαλείο.....  Τόσο πολύ καλόμαθα?????

    Θα με βοηθούσατε άν μου λέγατε τις δικές σας εμπειρίες για να καταλάβω τι συμβαίνει και πόσες ώρες εξοικίωσης απαιτούνται για να το (ξανα) συνηθήσω....




  Πάντως αυτό το topic το άνοιξα  για να συζητάμε τις όποιες απορίες μας απο την χρήση των αυτοκινήτων μας προκειμένου να τα βελτιώνουμε στα σημεία που απαιτούνται , καθώς η εμπειρία του καθενός είναι πολύτιμη  :D :D :D
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Re: ΑΠΟΡΙΕΣ .... 14 Χρόνια 1 Μήνας πριν #3630

  • epapa70hp
  • Το Άβαταρ του/της epapa70hp
α. Τι εχεις αλλαξει με καινουργια ανταλλακτικα απο τα φρενα? και τι service εκανες, αν εκανες, στο κυκλωμα φρενων? Η τρομπα σε τι κατασταση βρισκεται? Εχεις σπογγωδη αισθηση η το πεταλι ειναι κανονικο αλλα δεν σταματα το αυτοκινητο?

β. Το Α112 παντα ειχε αδυνατο σημειο την ασαφεια στον επιλογεα. Μπορει να μην αλλαχθηκε το πλαστικο που ειναι απο πανω, κοντα στον επιλογεα του σαζμαν. Μπορει να εχουν λασκαρει λιγο οι 13αρες βιδες που κρατουν ολο το μοχλικο πανω στο σαζμαν! Το επαθα  με το Εlegant λιγο πριν τον τερματισμο στο Ιστορικο Ακροπολις του 2008!

Γενικα παντως και εγω οταν ημουν 20 ειχα...αλλη αποδοση σε σχεση με σημερα...!  :D
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Re: ΑΠΟΡΙΕΣ .... 14 Χρόνια 1 Μήνας πριν #3632

  • delan
  • Το Άβαταρ του/της delan
α. Τι εχεις αλλαξει με καινουργια ανταλλακτικα απο τα φρενα? και τι service εκανες, αν εκανες, στο κυκλωμα φρενων? Η τρομπα σε τι κατασταση βρισκεται? Εχεις σπογγωδη αισθηση η το πεταλι ειναι κανονικο αλλα δεν σταματα το αυτοκινητο?

  Εχουν αλλαχθεί τα πάντα εκτός απο την τρόμπα φρένων η οποία (σύμφωνα με τον μηχανικό) δεν είχε πρόβλημα . Εχουν αλαχθεί δισκοι - ταμπούρα , σιαγόνες , τακάκια , δαγκάνες μπροστά , πίσω στα ταμπούρα τα κυλινδράκια  καθώς καιτα μαρκούτσια .
Αυτό που αισθάνομαι όταν πατάω το πετάλ του φρένου είναι ότι δεν ξέρω πότε θα σταματήσει το αυτοκίνητο δηλ η δύναμη πέδησης είναι πολύ μικρή!!!!!

¨οσο για τον μοχλό ταχυτήτων έχουν αλαχθεί όλες οι πλαστικές ενώσεις (είναι σετ αυτό) και απο κάτω και στο κιβώτιο ταχυτήτων έχουν σφιχθεί όλες οι βίδες. Δεν ξέρω τι μου διαφεύγει .... θυμάμαι την ασάφια απο παλιά όμως τότε την έβρισκα φυσιολογική και δεν με πείραζε καθόλου.... Θυμάμαι επίσης που στα διάφορα τέστ της εποχής λέγανε την έκφραση για τα ιαπωνικά ¨ο επιλογέας κουμπώνει σαν βούτυρο¨ και απορούσα τότε...... ;D

  Μάλλον έχω ξεμάθει εντελώς και απαιτείται επανεκπαίδευση........ 8)
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Re: ΑΠΟΡΙΕΣ .... 14 Χρόνια 1 Μήνας πριν #3633

  • NIGA
  • Το Άβαταρ του/της NIGA
Ακριβώς το ίδιο αισθάνομαι κι εγώ με τα φρένα. Το αυτοκίνητο δεν φρενάρει καλά. Αλλά κι ο δικός μου μηχανικός δεν βρίσκει κάποιο πρόβλημα.

Ο επιλογέας και στο δικό μου δεν είναι ότι καλύτερο αλλά δεν προβληματίζει. Συχνά ο μηχανικός μου μιλάει για φθορά του "χτενιού" που δυσκολεύει την επιλογή της ταχύτητας (στο Υ10 αυτό όχι στο Α112).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Re: ΑΠΟΡΙΕΣ .... 14 Χρόνια 1 Μήνας πριν #3634

  • akrapovitch
  • Το Άβαταρ του/της akrapovitch
μιλαμε για 25 +χρονια βελτιωσεις του α112 σε συγκριση με τα συνγχρονα αυτοκινητα οποτε σιγουρα στηναρχη θα  αισθανθεις ανασφαλεια.
Που να δεις το 500αρακι με ταμπουρα παντου αναβεις και τσιγαρο ωσπου να σταματησει ;D
Πιστευω οτι επειδη ολα τα υλικα τριβης ειναι καινουργια ωσπου να στρωσουν θα περασει λιγος καιρος και σιγουρα με τα χιλιομετρα που θα κανεις θα ξανααποκτησεις την εξοικιωση με το απιθανο smashaki σου
Οσο για τον λεβιε ολα τα αυτοκινητα του grupo της εποχης ειχαν αυτο το θεματακι και πολλες φορες για να βαλεις οπισθεν ισως να χρειαστει να βαλεις πρωτα πρωτη για να την παρει.


Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Re: ΑΠΟΡΙΕΣ .... 14 Χρόνια 1 Μήνας πριν #3635

  • delan
  • Το Άβαταρ του/της delan
υτά που λές Στέλιο είναι αλήθεια και ίσως έχω ξεμάθει εντελώς . Και βέβαια απαιτείται χρόνος για να στρώσουν τα υλικά τριβής .... Όμως εμένα μου φαίνεται υπερβολικά αδύναμη η αίσθηση πέδησης και για αυτό το αναφέρω... Απο την άλλη και ο μηχανικός γελάει.....τι να πώ ???
  Πάντως ρε παιδιά θυμάμαι παλία (πριν 30 χρόνια) κατέβαινα την Κηφισίας μέχρι το Δέλτα Φαλήρου με 120-140 , σφήνες ξυστά και φρένα στο όριο και ποτέ δεν αισθάνθηκα ανασφάλεια.....
  Τώρα απλά δεν ορίζω το αμάξι . Βέβαια έχω κάνει μόνο 2 χιλιόμετρα αλλά τρόμαξα πολύ.

  Έχουν περάσει και 30 χρόνια....... :( :( :( :-\
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.