ΚοινότηταΤο Forum μας

Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: Προς κατόχους Α112 Abarth!

Απ: Προς κατόχους Α112 Abarth! 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #8814

  • a112gp
  • Το Άβαταρ του/της a112gp
+1!
. . . . ενδεικτική της κατάστασης και η συμμετοχή στην εκτύπωση των ημερολογίων. Συμφωνώ πως οι καιροί είναι δύσκολοι, το κόστος όμως ήταν μικρό και η απουσία "μεγάλων ονομάτων" που απεικονιζόταν εντός, σημαίνει πολλά.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Προς κατόχους Α112 Abarth! 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #8815

  • NIGA
  • Το Άβαταρ του/της NIGA
  Εδώ μόνο όταν κάποιος θέλει κανένα ανταλλακτικό η θέλει να προβληθεί έχει συμμετοχή.

Ένας από τις βασικούς λόγους ύπαρξης μίας αυτοκινητιστικής κοινότητας είναι και η αλληλοβοήθεια στην αναζήτηση ανταλλακτικών. Πρέπει να πω ότι η προσωπική μου εμπειρία στο ζήτημα της αλληλοβοήθειας δεν είναι καθόλου ενθαρρυντική πλην ελαχίστων εξαιρέσεων......

Παρόλο που με απογοητεύει αυτό δεν θεωρώ ότι μπορώ να διαμαρτύρομαι όμως Γιώργο, γιατί σε παλιότερη συζήτηση είχε σαφώς διαφανεί ότι η διάθεση της πλειοψηφίας είναι για μία χαλαρή ομάδα και τίποτα περισσότερο.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Προς κατόχους Α112 Abarth! 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #8817

  • goudouth
  • Το Άβαταρ του/της goudouth
  Αυτό που πραγματικά με θλίβει είναι πως δεν υπάρχει ενδιαφέρον για το Α112. Κάνουμε συγκεντρώσεις και δεν κοιτάει κανείς τα αυτοκίνητα. Είναι σαν να είμαστε μια ομάδα από παλιούς συμμαθητές που μαζεύονται μια στο τόσο και ντερλικώνουν σε κάποιο ταβερνείο.
  Νίκο το θέμα των ανταλλακτικών είναι πολύ λεπτό. Μέχρι τώρα έχω δώσει πάρα πολλά πράγματα σε κατόχους Α112 και θα συνεχίσω να δίνω. Όμως τώρα μετά από πολύ σκέψη γιατί πολλά πράγματα πήγαν σε λάθος χέρια.
  Ναι Νίκο η διάθεση είναι γενικώς χαλαρή, ειδικά τους καιρούς που διανύουμε, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως ΠΑΝΤΑ κάποιος άλλος θα οργανώσει κάτι και εμείς άμα γουστάρουμε πηγαίνουμε. Πρέπει εφόσων ανοίκουμε έστω σε μια άτυπη λέσχη αυτοκινήτου να δραστηριοποιούμαστε και να συμμετέχουμε με όποιο τρόπο μπορεί και θέλει ο καθένας για να την συντηρούμε και να την κρατάμε ζωντανή. Αλλιώς γιατί να ανοίκουμε? Δόξα τον Θεό υπάρχουν πολλά αυτοκινητικά φόρουμ που μπορεί κάποιος να εγγραφεί και απλά να υπάρχει.
  Στο Μινι club τα ίδια συμβαίνουν? Και εκεί κάνετε συγκεντρώσεις και δεν κοιτάει κανείς τα αυτοκίνητα?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Προς κατόχους Α112 Abarth! 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #8818

  • akrapovitch
  • Το Άβαταρ του/της akrapovitch
Νέκρα..! Δεν πειράζει όποιος έστειλε, έστειλε. Την Παρασκευή θα τα στείλω και θα μπουν στη λίστα. Πάντως γενικά είμαι πολύ απογοητευμένος με την αδιαφορία γενικώς και μας βλέπω να το κλείνουμε σιγά σιγά το μαγαζάκι.
  Εδώ μόνο όταν κάποιος θέλει κανένα ανταλλακτικό η θέλει να προβληθεί έχει συμμετοχή. Για όλα τα άλλα δεν υπάρχει ενδιαφέρον. Ούτε για το Α112 δεν υπάρχει ενδιαφέρον. Πες μου πόσοι ασχολήθηκαν και κοίταξαν έστω και λίγο τα αυτοκίνητα που βρέθηκαν στην κοπή της πίτας.
  Αλλιώς ξεκινήσαμε και αλλού έχουμε φτάσει. Τι να τα κάνεις τα 100 μέλη όταν μετά βίας 10 είναι ενεργά. Όμως όταν θέλεις να συνηπάρχεις σε μία μικρή κοινότητα δεν πρέπει μόνο να πέρνεις αλλά και να δίνεις. Και γι αυτό κάποια πράγματα πρέπει να αλλάξουν σύντομα..... >:(


Συμφωνω σε ολα απολυτα μαζι σου
Δυο  παρατηρησεις μονο , οτι το να βλεπεις τα ιδια και τα ιδια αυτοκινητα σε καθε συναντηση ειναι βαρετο και για αυτο ισως πολυ απο μας να μην τα βλεπουν .Στην συναντηση ειδαμε το αυτοκινητο του Βαγγελη που ητασν καινουργιο στην παρεα αλλα τα υπολοιπα ηταν τα ιδια και τα ιδια .Και αυτο βεβαια προερχεται οτι σε καθε συναντηση ειμαστε οι γνωστοι 10 που αυριο θα γινουν 8 μετα 7 .....

Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Προς κατόχους Α112 Abarth! 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #8819

  • akrapovitch
  • Το Άβαταρ του/της akrapovitch
  Εδώ μόνο όταν κάποιος θέλει κανένα ανταλλακτικό η θέλει να προβληθεί έχει συμμετοχή.

Ένας από τις βασικούς λόγους ύπαρξης μίας αυτοκινητιστικής κοινότητας είναι και η αλληλοβοήθεια στην αναζήτηση ανταλλακτικών. Πρέπει να πω ότι η προσωπική μου εμπειρία στο ζήτημα της αλληλοβοήθειας δεν είναι καθόλου ενθαρρυντική πλην ελαχίστων εξαιρέσεων......

Παρόλο που με απογοητεύει αυτό δεν θεωρώ ότι μπορώ να διαμαρτύρομαι όμως Γιώργο, γιατί σε παλιότερη συζήτηση είχε σαφώς διαφανεί ότι η διάθεση της πλειοψηφίας είναι για μία χαλαρή ομάδα και τίποτα περισσότερο.



Νικο ο βασικος λογος ειναι η αγαπη για το αυτοκινητο (για το α112 εδω συγκεκριμενα) και μετα η μεταξυ μας βοηθεια σε τεχνικα θεματα και ανταλλακτικα


Αν και ημουν απο αυτους που θα ηθελα η μικρη μας παρεα να γινοταν ενα club εχω εδω και καιρο αλλαξει αποψη πανω στο θεμα , οι αιτιες , σιγουρα σε ενα μεγαλο ποσοστο φταινε οι 200 λεσχες αυτοκινητων που ειναι πια φτιαγμενες για ολα τα γουστα , η κριση που μας εχει κανει να χασουμε την χαρα για το χομπυ μας αλλα και σεις , ολοι εσεις που μπαινεται εδω μεσα δηλωνετε λατρεις του α112 αλλα οταν ειναι να κανονισουμε μια συγκενρωση τρεχω να σας μαζεψω , δηλωνετε 3 ερχεστε 8.
Αλλοι ειστε χαμενοι μπαινεται , διαβαζετε , φευγεται .

Οταν μπηκα σε αυτην την παρεα αισθανθηκα οτι ημουν διπλα σε φιλους , στην πορεια ομως απογοητευομαι .
Βλεπω συνφορουμιστα να ζηταει πληροφοριες για την ανακατασκευη που ετοιμαζεται να κανει και κανενας απο μας δεν γραφει την αποψη του , ζητανε ανταλλακτικα και κανενας δεν εχει !!!!υμαρτον πια , αλλα και απο την αλλη δεν λυνονται ολα μας τα θεματα απο ενα πληκτρολογιο

Οπως πολυ καλα εχει πει και ο goudouth θα μπορουσαμε να μαζευομαστε σε μια σελιδα στο facebook και να τελειωνε εκει το πραγμα , αυτο θελετε ?? εγω παντως οχι αλλα το φορουμ δεν ειναι για μενα , για να απαανταω εγω στον εαυτο μου και να βαζω τις δικες μου φωτογραφιες
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Προς κατόχους Α112 Abarth! 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #8820

  • NIGA
  • Το Άβαταρ του/της NIGA
Γιώργο σχετικά με τα Μινι κλαμπ : Δεν έχω και πολλή σχέση. Σϊγουρα υπάρχουν περισσότερα του ενός κλαμπ, φορα κλπ και κάποια δεν τα ξέρω καθόλου. Υπάρχουν επίσης δύο συνομοταξίες Μινάκηδων, οι "original" και οι "sportspack" που δεν έχουν πολλά κοινά ενδιαφέροντα. Παρόλο που οι sportspack κυριαρχούν και παρόλο που στο φόρουμ historic-mini το ενδιαφέρον έχει πέσει κατακόρυφα και η απογοήτευση -τουλάχιστον των original- είναι παρόμοια με την δική σου, υπάρχει κατά καιρούς και πιο ενδιαφέρουσα τεχνική συζήτηση, αλλά και βοήθεια.

Αλλά γι'αυτά είναι πιο κατάλληλος να εκφέρει γνώμη ο KP61, που άλλωστε είναι ο βασικός συνδετικός μου κρίκος με τα Μινι, αλλά και βασική πηγή ανιδιοτελούς βοήθειας για φίλους και μη.

Πάντως αν αναρωτιέσαι πόσο συχνά συναντιούνται, η τελευταία φορά που τους είδα ήταν στην κοινή συνάντηση πέρυσι. Επίσης αν χαζεύουν τα αυτοκίνητα οφείλεται : α) ότι στα Μίνι υπάρχουν πολύ περισσότερα προβλήματα για ενασχόληση και β) πολύ περισσότερες τεχνικές λύσεις (ή καφρίλες αν θες) που προσελκύουν το ενδιαφέρον.

Να πω κι εγώ το παράπονό μου για τις συγκεντρώσεις: Έρχεται καινούριος κόσμος και δεν φροντίζει κάποιος που τους γνωρίζει να τους συστήσει στους υπόλοιπους. Έχω αισθανθεί συχνά άβολα γι'αυτό το λόγο.

Τέλος να πω για το φόρουμ ότι εγώ έκανα ότι μπορούσα, μέχρι εκεί που φτάνω, γιατί πολλές γνώσεις για τα Α112 δεν έχω. Έβαλα μινιατούρες, έβαλα αυτοκίνητα που είδα στο δρόμο, έβαλα τα λίγα που έχω κάνει στο αυτοκίνητό μου, δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο. Ομως θα περίμενα από κάποιους με περισσότερες γνώσεις και ενασχόληση με τα Α112 να παρουσιάσουν κάποια ενδιαφέροντα τεχνικά θέματα, ή ζητήματα που να αφορούν τις διάφορες σειρές και να μην παραπέμπουν αιωνίως στην ιστοσελίδα, η οποία είναι καλή για αρχάριους αλλά έχει ελλείψεις για κάποιον που θέλει να μάθει περισσότερα. Εκτός αν το θέμα Α112 έχει εξαντληθεί, οπότε πάω πάσο.

Ξέρετε τελικά τι χρειαζόμαστε; Έναν ΚΡ61 για να εμφυσήσει ενθουσιασμό. Γι'αυτό φροντίστε να τον δελεάσετε με ένα καλό και φτηνό αυτοκίνητο, γιατί πιστεύω ότι είναι ψημένος!!!! 
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.